Podlewanie trawnika wodą jest istotną częścią szczęśliwego, zdrowego trawnika. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że odpowiednio je podlewasz. Jeśli na przykład uruchomisz zraszacz w nocy, stworzy to idealne warunki do opanowania choroby. Jeśli podlejesz zbyt lekko, korzenie trawy nie będą rosły wystarczająco głęboko, co naraża trawnik na kłopoty, gdy nadejdzie upał.  Wskazówki dotyczące podlewania trawnika.

Kiedy podlewać trawnik?

Jeśli zauważysz, że Twój trawnik przybrał szarawy odcień lub wydaje się matowozielony, oznacza to, że potrzebuje wody. Możesz również sprawdzić swój trawnik, chodząc po nim: jeśli twoje ślady nie znikają szybko, dzieje się tak dlatego, że źdźbła trawy nie mają odpowiedniej wilgotności, aby odskoczyć. Chociaż może się wydawać, że możesz podlewać trawnik o dowolnej porze dnia, w rzeczywistości trawnik wymaga bardziej szczegółowej pielęgnacji. Podlewanie rano (przed 10 rano) to najlepsza pora na trawnik; jest chłodniej, a wiatry są zwykle spokojniejsze, więc woda może wsiąkać w glebę i zostać wchłonięta przez korzenie trawy, zanim wyparuje.

Jeśli musisz podlewać wieczorem, spróbuj między 16:00 a 18:00. co powinno dać źdźbłom trawy czas na wyschnięcie przed zapadnięciem zmroku. Im później podlejesz, tym większa szansa, że ​​na trawniku pojawią się choroby. Trawniki są sprężyste. Założone i odpowiednio pielęgnowane trawniki mogą przetrwać tygodnie bez wody, uśpione (kiedy trawnik stanie się brązowy), a następnie zregenerować się po powrocie deszczu.

Podlewanie trawnika – ile wody użyć

Podczas podlewania założonego trawnika zazwyczaj zaleca się podlewanie, górne 10 cm gleby. Większość trawników potrzebuje od 1 do 1,5 litra wody tygodniowo  / m2 – z deszczu lub z podlewania – aby tak głęboko namoczyć glebę. Taką ilość wody można zastosować podczas jednego podlewania lub podzielić na dwa podlewania w ciągu tygodnia. Tylko pamiętaj, aby nie przelać trawnika.

Sprawdź glebę

Aby zobaczyć, ile czasu zajmie namoczenie gleby, sprawdzaj ją co 15 minut podczas pierwszego podlewania za pomocą śrubokręta, aby sprawdzić, jak głęboko przesunęła się woda. Zaznacz czas, kiedy gleba została nasączona na głębokość co najmniej 10 cm — tyle czasu będziesz potrzebować do podlewania trawnika za każdym razem w przyszłości. Jeśli masz mało czasu i po prostu chcesz wiedzieć, czy możesz zrezygnować z podlewania na cały dzień? Użyj następującej zasady: jeśli nie możesz łatwo wbić śrubokręta na głębokość 10 cm w ziemię, musisz podlać.

Wchłanianie wody przez trawnik

Podczas podlewania trawnika możesz zacząć zauważać, że trawnik nie wchłania wody tak szybko, jak powinien. Jeśli zauważysz, że kałuża pojawia się za każdym razem, gdy podlewasz wodą, spróbuj podlewać w krótszych cyklach, aż do osiągnięcia wymaganego czasu na nałożenie potrzebnej ilości wody (na przykład 10 minut podlewania, 10 minut przerwy, 10 minut podlewania itd.).

Podlewanie nowych trawników

W pierwszym roku wzrostu trawnika, niezależnie od tego, czy jest to trawnik świeżo zasiany, zadarniony czy  porośnięty  pozostaw podlewanie matki nie wystarczy. Zawsze należy zapewnić dodatkowe nawadnianie.

Podczas podlewania świeżo zasianego trawnika, kluczem jest utrzymywanie stale wilgotnego wierzchołka gleby, ale nie rozmoknięcia. Prawdopodobnie będziesz musiał spryskiwać wysiany obszar raz lub dwa razy dziennie (prawdopodobnie więcej, jeśli na zewnątrz jest gorąco i sucho). Gdy nasiona zaczną kiełkować, nadal utrzymuj górne 2-5 cm gleby wilgotne, aż nowa trawa osiągnie wysokość koszenia około 10 cm. Następnie zacznij ograniczać podlewanie do dwóch razy w tygodniu i zanurzać glebę głębiej, aby zachęcić korzenie trawy do zagłębienia się w glebę.

Alternatywne metody nawadniania trawnika to wykorzystanie nano żelu. Wypróbuj  AGRO NANO GEL ROOT 1kg

  • Ogranicza zużycie wody
  • Bezpieczny i neutralny
  • Poprawia strukturę gleby
  • Magazynuje i oddaje wodę
  • Skutecznie walczy z suszą
  • Efektywniejsze nawożenie