Hydrożele ogrodowe to coraz popularniejszy sposób na ułatwienie nawadniania roślin oraz zwiększenie plonów w ogrodach i uprawach roślinnych. Stosowanie hydrożeli ogrodowych przynosi wiele korzyści zarówno roślinom, jak i osobom uprawiającym je. W tym artykule omówimy właściwości, zastosowanie i korzyści ze stosowania hydrożeli ogrodowych.
Właściwości hydrożeli ogrodowych – czym są i jak działają?
Hydrożele ogrodowe to specjalne polimery, które mają zdolność do pochłaniania wody. Polimery te w kontakcie z wodą pęcznieją, tworząc żelowe kuleczki. Hydrożele ogrodowe przeznaczone do zastosowania doglebowego są wykorzystywane do nawadniania roślin, zapobiegania ich przesuszeniu i utrzymywania wilgoci w glebie. Hydrożele umieszczane są w glebie, gdzie pochłaniają wodę, a następnie uwalniają ją stopniowo w ciągu kilku dni. Dzięki temu rośliny mają zapewnione optymalne warunki wilgotności podłoża, co wpływa korzystnie na ich wzrost i rozwój.
Hydrożele mogą pochłonąć nawet 500 razy swoją wagę – 1 gram hydrożelu zmagazynuje 500 mililitrów wody. Hydrożele ogrodowe są bezpieczne dla roślin i ludzi, nie wydzielają toksyn ani nie zanieczyszczają gleby.
Omówienie zastosowań hydrożeli ogrodowych
Hydrożele ogrodowe mają wiele zastosowań w ogrodnictwie. Mogą być stosowane w wielu obszarach – świetnie sprawdzają się zarówno w hobbystycznych uprawach domowych, jak i w profesjonalnej produkcji wielkoobszarowej. Są niezastąpione do nawadniania roślin, szczególnie w suchych okresach.
Świetnie nadają się do uprawy warzyw, zbóż i roślin rolniczych, a także produkcji sadowniczej. Moc hydrożelu docenią też fani ogrodnictwa, którzy zakładają trawniki, rabaty i kwiaty doniczkowe. Hydrożele znajdują zastosowanie również w produkcji roślin i kwiatów ozdobnych.
Hydrożele ogrodowe mogą być również stosowane do zapobiegania przesuszeniu gleby. W suchych okresach gleba traci wilgoć, co prowadzi do pogorszenia kondycji roślin. Hydrożele umieszczone w podłożu zapobiegają przesuszeniu, utrzymując stały poziom wilgoci.
Dostępne są również superabsorbenty służące do przygotowania pulpy hydrożelowej służącej do otaczania bryły korzeniowej, stosowanej w okresie gdy rośliny są pozbawione gleby oraz w celu ochrony sadzonek z odkrytym systemem korzennym.
Jak używać hydrożeli ogrodowych?
Hydrożele ogrodowe są bardzo łatwe w użyciu. W przypadku AgroNanoGel Basic wystarczy rozsiać preparat w rzędy roślin lub na całej powierzchni uprawy. Można go także wymieszać z podłożem używanym do wypełnienia donic lub użyć bezpośrednio pod wysadzaną roślinę. Później wystarczy tylko dodać wodę, a następnie można cieszyć się stałym źródłem wilgoci dla roślin.
Przygotowanie pulpy hydrożelowej AgroNanoGel Root również nie jest skomplikowane – na 1 kilogram produktu używa się od 100 do 200 litrów wody, mieszając preparat partiami z wodą około 2 godziny przed użyciem. Następnie otacza się nią systemy korzeniowe roślin lub aplikuje bezpośrednio w dołek pod wysadzaną roślinę.
Hydrożele ogrodowe – korzyści ze stosowania
Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z korzystania z hydrożeli ogrodowych? Poza wspomnianym wcześniej utrzymaniu stałego poziomu wilgoci w glebie, co przekłada się na ciągły dostęp rośliny do wody i korzystnie działa na jej rozwój, hydrożele poprawiają jakość gleby, wpływając korzystnie na jej strukturę. Szczególnie poprawiają właściwości gleb słabych oraz piaszczystych. Ponadto mogą one przechować duże ilości wody, co znacznie ogranicza wymaganą częstotliwość podlewania roślin. Zastosowanie hydrożelu w glebie pozwala też na ograniczenie wymywania i straty nawozów – przekłada się to na dużą oszczędność w dłuższej perspektywie. Zapewniają one również równomierne rozprowadzenie wody w glebie, co przekłada się na równomierny wschód roślin, a także szybszy przyrost źdźbeł – o 10% lub więcej! Hydrożele są bezpieczne i neutralne. Magazynują one wodę, zmniejszając jej ilość potrzebną to podlewania, są więc ekologicznym rozwiązaniem. Co więcej – zwiększają plonowanie poprzez stabilne warunki wodne i większą dostępność wody dla systemu korzeniowego. Zmniejszają także stres wodny sadzonek w momencie zakładania uprawy.
Pulpa hydrożelowa ze względu na swoją charakterystykę najlepiej nadaje się do przechowywania i transportu sadzonek, nasadzeń leśnych, sadowniczych, produkcję szkółkarską, a także do nasadzeń roślin ozdobnych, drzew i krzewów. Przede wszystkim chroni korzenie przed przesychaniem i ułatwia sadzenie. Jej użycie zwiększa ilość przyjęć sadzonek oraz zapewnia im lepszą aklimatyzację w nowym miejscu, zmniejszając stres wodny. Chroni system korzeniowy, co dodatkowo ułatwia sadzenie. Zapewnia stabilne warunki dla roślin od momentu nasadzenia, w najbardziej kluczowym okresie intensywnego wzrostu oraz stymuluje rozwój systemu korzeniowego i zapewnia zwiększenie dynamiki pozytywnych zjawisk w środowisku glebowym. Pulpa hydrożelowa pozwala też na precyzyjne podawanie preparatów wspomagających wzrost bezpośrednio do okolic systemu korzeniowego.
Podsumowując, hydrożele ogrodowe to doskonałe narzędzie dla każdego ogrodnika, który chce zapewnić swoim roślinom stałe źródło wilgoci. Są one łatwe w użyciu i przynoszą wiele korzyści. Dzięki hydrożelom, rośliny rosną szybciej i zdrowiej, co sprawia, że ogrody i uprawy wyglądają piękniej i są bardziej urodzajne. Zastosowanie hydrożeli ogrodowych to także korzystna alternatywa dla środowiska, ponieważ ogranicza zużycie wody, co jest szczególnie ważne w przypadku obszarów o ograniczonym do niej dostępie. Dlatego też, jeśli chcesz zadbać o swoje rośliny i mieć piękny, bujny ogród, warto rozważyć stosowanie hydrożeli ogrodowych.